Ekologická daň

Krátké info o tom, jak se řeší ekologická daň u veteránů.

Ekologická daň se vznešeně jmenuje:

Poplatek na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků.

 

Vznikala v době diskuze o šrotovném a jednou z jejích přínosů mělo být to, že prostý lid přestane jezdit starými vozy, protože jejich registrace je ekonomicky nevýhodná. Jak už to u nás bývá, okamžitě vznikl prostor pro přepisy přes invalidní spoluobčany, prodeje aut bez přepisu a ježdění v polopřevodu. Nicméně v roce 2015 byla opět provedena snaha o zlepšení situace, a jak už to u nás bývá, je to opět ještě horší. Nebo Vás baví kupovat auta pouze v pracovní době špatně fungujících úřadů?

Kolik se platí?

Výši daně určuje emisní norma, kterou máte zapsanou ve velkém technickém průkazu.

Novější normy jsou od ekopoplatku osvobozeny. Může se Vám stát, že Vaše auto splňuje normu, ale nemáte ji zapsanou v TP (typicky u divokých dovozů z Německa. V tom případě se můžete obrátit na úřad s dotazem, zpravidla jim stačí potvrzení od dovozce značky, které většinou stojí 1000 Kč.

 

Norma Od roku Cena
Bez normy 10 000 Kč
EURO 1 1993 5 000 Kč
EURO 3 1993 3 000 Kč

 

Kdy se ekologická daň platí?

Při první registraci nebo při přeregistraci, pokud nebyla ještě zaplacena. Ještě nedávno s tím šlo celkem solidně cvičit, nicméně dnes je to jednoduché – pokud máte dle tabulky povinnost platit, pokud nemáte razítko v TP s potvrzením, že byla ekologická daň uhrazena (tzn. fyzicky někdo vyskládal peníze na přepážce), prostě platíte. Jsou tu ale určité výjimky:

Kdy se neplatí ekologická daň?

  • V případě dědictví (pouze když přihlašujete na Vás.
  • Pokud jste držitel průkazu ZTP (ne ZTP/P, tzv. malý ztp).
  • Pokud má vozidlo veteránskou testaci.

Ve všech případech se jedná o osvobození, tzn. neplatí pouze ten první, který splňuje podmínku. Pokud neukážete na přepážce příslušný papír, platíte.

Tabulku s rozpisem norem od Sdružení SOVA najdete zde.

Problematika ekologické daně a přepisů je poměrně složitá. Pokud mi chcete pomoct s doplněním informací do článku, budu rád, dejte prosím vědět na aci@veteranov.cz. Díky!

Podobné články

Napsat komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.