Mercedes w115 – recenze

Zkušenosti s klasikou ze Stuttgartu.

Popis auta a zkušenosti

Mercedes w115 má obvyklou přezdívku žralok, podle specifického tvaru průřezu pod předním nárazníkem. Tím ale veškerá dravost končí, protože i v nejsilnějších motorizacích se jedná o velmi klidný vůz. Napříč všemi typy vozu se nese jedna vlastnost typická pro mercedesy – a tou je až aristokratická pohodlnost

INTERIÉR

Takže pokud se podíváme blíž na interiér, můžeme vidět jistou podobnost se staršími modely vyšších řad – především palubní deska spolu s budíky a ovládacími prvky vypadá opravdu pěkně a připomíná staré dobré časy. Co se už tolik nepovedlo, je novodobý volant se středem z měkkého plastu. Pokud ho ale nahradíte kusem z modelu W114 s kostěným středem, dojem z vnitřku auta se posune ještě o úroveň výš. Sedačky jsou pohodlné a široké, v autě je opravdu dost místa a dlouhodobé cestování nedělá sebemenší problém. Kufr je dostatečně prostorný (tzv. na dvě mrtvoly), ale bohužel nejde sklopit zadní sedadlo.

MOTORIZACE

Já osobně mám 200D, což je ta nejhorší variata. Do kopce Vás předjede prakticky cokoliv, včetně Multrikáry a naložené Avie. Obecně všechny dieslové motory v tomto modelu jsou víceméně nesmrtelné, spotřeba se pohybuje někde kolem osmi až deseti litrů a pokud je motor v dobré kondici, startuje pořád (a jede na všechno). I s motorem před smrtí se toho dá s troškou trpělivosti najet dost. Poutavé je rovněž startování pomocí táhla a dlouhé žhavení, takže když Vám to zdechne, zastavíte na minutu svět. Nicméně žhavičky se dají vyměnit za novodobé rychlé z W123. Vzácnější a víc sexy je benzínová motorizace (W114). Elitou mezi naftou je 300D, tyto modely jsou velmi ceněné a většinou se prodávaly s hodně slušnou výbavou.

Jaký to má smysl?

Žralok je relaitivně cenově dostupný veterán od Mercedesu, který trvale roste na ceně, díly se na něj dají sehnat za rozumné peníze (spousta je toho společná s w123, kterých je ještě celkem dost), občas se dá sehnat za dvacet tisíc někde v kopřivách a lidem dělá radost. Není to sice W123, ale dá se sním celkem rozumně cestouvat (což často dělám). Pokud se budete o auto alespoň trošku starat, nikde Vás nenechá a opravíte ho i na cestách. Takže ideální kus do sbírky.

Klady

  • Cenově dostupný
  • Značka Mercedes v rozumné ekonomické rovině
  • Trvale roste na ceně
  • Vhodný na cestování
  • Pěkný design

Zápory

  • Většinou se prodává jen slabá motorizace
  • Náchylné k reznutí
  • Spouta aut k prodeji jsou utahané stroje

 

Náklady na servis a provoz

Průměr až podprůměr

Průměrná cena

20 000 za vrak, 100 000 za auto v pěkném stavu (2015)

 

Závěr

Neváhejte, kupujte!

Podobné články

Napsat komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.