Tip na výlet: Za vlaky na západ

Pokud máte rádi vlaky, první republiku a historické kouzlo staré železnice, není potřeba váhat ani minutu.

Nádraží Zbiroh

Na světě je spousta skalních nadšenců, kteří se nebojí ničeho. Jedním z nich je australský zpěvák Jamison Young. Od Českých drah koupil zrušené nádraží, které v době těžby v okolí Zbiroha bylo centrem dopravy. Díky tomu je secesní stavba nebývale honosná a má neskutečného ducha. Nicméně po přeložce trati zůstala stát budova uprostřed ničeho a ztratila využití (i když po úpadku těžby už také nejela dvakrát naplno). Jamison jí s pomocí dobrovolníků z celého světa dává dohromady. Pohodový hostitel, který má blízký vztah k československému designu, se snaží na nádraží vytvořit žijící místo. Přes server airbnb.com se můžete v nádraží ubytovat, a pokud se ubytujete třeba v horním bytě, můžete večer u krbu vnímat atmosféru železnic ve stylovém bytě, kde máte pocit, že si akorát pan přednosta pro něco odběhl a už se nikdy nevrátil. Jamison Vás rád provede po celém areálu, představí své plány a začnete mu ještě víc fandit.

Nádraží je perfektní výjezdní místo pro návštěvu Zbiroha a Křivoklátu. Za návštěvu určitě stojí restaurace La Boema v Radnicích, která svým duchem a úrovní kuchyně doplní celkovou náladu. Tento tip od Jamisona byl umocněn ještě tím, že měli zrovna svatomartinskou husu.

Modelová železnice Vrčeň 15

V nenápadném domku v nenápadné vesničce se ukrývá jedna z nejzajímavějších expozic modelové železnice. Aby náhodou nedošlo k přehlédnutí, najdete před domem staré návěstidlo. Pán, který se o to celé stará, Vás rád uvítá ve svém nekonečném království, a za velmi zajímavého výkladu Vám ukáže modelová kolejiště v pohybu. Když zjistíte, že lokomotivy si staví sám, spadne Vám čelist. Dojem se v podstatě ani nedá popsat, ale určitě muzeum stojí za návštěvu – tolik precizní práce, nadšení a detailů hned tak někde neuvidíte. Hodina byla málo, vstupné je dobrovolné a je lepší se domluvit předem.

Web najdete zde.

Zastávka Nižbor

V areálu nádraží Nižbor se nachází velmi příjemná restautace herce Tomáše Hanáka, kde se určitě vyplatí zastavit. Nicméně největší zajímavost se skrývá na odstavné koleji – můžete se ubytovat v historickém služebním vagóně. Standard ubytování je příjemný, z okna uvidíte na zámek a na ránem Vás možná probudí projíždějící vlak. Je vhodné se rezervovat s dostatečným předstihem.

Trasa na mapě

mapa

Fotogalerie z výletu

Podobné články

Napsat komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.